Forum

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!

Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Podłączenie drugiego falownika do instalacji

Witam

Mam monitorowaną instalację od dwóch lat przez solarweb. Teraz rozbudowałem ją o kolejne panele i drugi falownik. Bardzo proszę o informację w jaki sposób dodać nowy falownik do instalacji PV. Próbowałem przez kreator uruchomienia pierwszego falownika, ale po przejściu kolejnych kroków, wpisując dane z pierwszego uruchomienia, tuż przed krokiem, w którym można dodać nowe źródło danych, kreator zatrzymał się z komunikatem coś w rodzaju, że instalacja została już dodana do sieci. Próbowałem również dodać nowe źródło danych wprost w ustawieniach solarweb, wpisując ID Datalogger, ale nie wyświetla się połączenie i nie dodaje się drugi falownik. Oba falowniki zostały zarejestrowane.

Pozdrawiam - Janusz

Witam,

monitorowanie drugiego falownika w jednej instalacji można zrealizować na kilka sposobów. Poniżej pokrótce przedstawimy zasady ich łączenia i dodawania do portalu Solar.web. Szczegółowe informacje na temat monitorowania można uzyskać w naszych webinariach: Podłączenie Datamanager'a do Internetu oraz Zaawansowane funkcje Datamanager'a.

Sposób 1 - drugi falownik w wersji 'Light' (tj. bez Datamanager'a)

Właśnie dla takich instalacji oferowane są falowniki w wersji 'Light', tj. pozbawione karty Datamanager.
Falowniki należy połączyć ze sobą przewodem "Ethernet", czyli skrętką czteroparową zakończoną wtykami RJ45. Dobrze, aby kabel był ekranowany. Wykorzystujemy do połączenia gniazda DATCOM umieszczone na spodzie falownika, na wysokości wyświetlacza. W ten sposób realizujemy komunikację w standardzie Solar.Net (RS422). Łączymy wyjście (OUT) jednego falownika z wejściem (IN) kolejnego, tworząc połączenie "w łańcuch". W wolne gniazda w pierwszym i ostatnim falowniku umieszczamy terminatory (są one dostarczane w falownikach 'wlan/web').

WAŻNE: w jednym z falowników należy zmienić jego numer w  menu Ustawienia -> DATCOM -> numer falownika. Nie ma znaczenia, jaki to będzie numer, ale numery obu falowników muszą się różnić.

Przy takim połączeniu Datamanager automatycznie wykryje drugi falownik i rozpocznie przesyłanie jego danych na portal Solar.web.

Połączenie falowników 'wlan/web' oraz 'light'

Sposób 2 - oba falownik w wersji 'wlan/web'; jeden Datamanager nieaktywny

W sytuacji, gdy oba falowniki mamy w wersji 'wlan/web' mamy dwie możliwości. Pierwszą z nich jest deaktywacja jednej z kart.

Wprowadzamy jedną kartę w tryb "SLAVE" - przełącznikiem znajdującym się na karcie Datamanager'a. Diody na tej karcie powinny zgasnąć. Wykonujemy wszystkie kroki opisane jako Sposób 1. Alternatywnie, można też tę kartę zdemontować.

Sposób 3 - oba falownik w wersji 'wlan/web'; oba przesyłają dane niezależnie

Czasami falowniki mogą być zainstalowane w jednym budynku, ale odległość między nimi jest na tyle duża, że układanie przewodu komunikacji DATCOM między nimi jest nieopłacalne. Można zastosować dwie niezależne karty Datamanagera i przesyłać dane do jednej instalacji.

Dwa falowniki z Datamanagerem

Każdy z falowników konfigurujemy indywidualnie. Mogą być one podłączone do tego samego routera, ale nie ma takiego obowiązku. Po dokonaniu poprawnej konfiguracji, w ustawieniach na portalu Solar.web wskazujemy wszystkie Datamanagery w tej instalacji w opcji USTAWIENIA -> KOMPONENTY -> Źródła danych (dawniej: Ustawienia -> Źródła danych).

Powodzenia!
Dział Wsparcia Technicznego
Fronius Polska

Pomóż nam pomóc sobie!