Forum

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!

Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Dlaczego falownik produkuje mniej, niż jego moc?

mam pytanie odnośnie mojej instalacji fotowoltaicznej. panele mają moc 8,06 kWp. inwerter 7 kW. natomiast max ile produkuje instalacja to tylko 6,69 kW. więcej nigdy nie osiąga. co może być przyczyną?

Witam,

Pierwszą przyczyna może być wybrana norma DE-2  ( falownik oprócz mocy czynnej produkuje także moc bierną dlatego może produkować mniej) prosiłbym o sprawdzenie tego.

 

Można to sprawdzić w manu info. Jeżeli jest ustawiona norma DE-2 należy ją zamienić na  DE-1 lub International 50 Hz.

Dzień dobry,

podepnę się do tematu. Przepraszam za byc może proste pytanie, w jaki sposób mogę sprawdzić/wyliczyć czy moja instalacja pracuje na 100% mocy? Falownik Fronius 4.0, panele 12x0,26=3,12 kW.

Jestem zarejestrowany na SolarWeb, aktualizacja oprogramowania + DataManager 6 lipca

dziękuję

Jacek

 

Witam

Aby sprawdzić wydajność / sprawność instalacji wystarczy odwiedzić na Solar.web zakładkę Produkcja i porównać to z mocą instalacji PV.

Falownik Fronius 4.0 oraz panele 12x0,26=3,12 kW - ta konfiguracja sama w sobie jest już niepoprawna ze względu na brak przewymiarowania mocy modułów PV nad falownikiem. W tym przypadku można pokusić się o stwierdzenie iż można podłączyć nawet 18 moduów i wtedy będziemy mówić o pełnej wydajności instalacji

Pozdrawiam

Andrzej Długosz Eko-Anwa

Przepraszam za głupie pytanie, ale jak mam to obliczyc? Przykładowo w sierpniu największa produkcja w dnu wyniosła 19 kWh.

Jak obliczyć czy w tym danym dniu instalacja pracowała na 100%? Czy oblicza się to w stosunku rocznym?

Witam

Wartość 19 kWh jest tylko wynikiem ilości nasłonecznienia w danym dniu.

Rozważając czysto teoretycznie przy założeniu maksymalnego nasłonecznienia dziennego 950 W/m2/rok modułu w Polsce to w tym wypadku wynik wyglądał by następująco:

Nasłonecznienie 950 W/m2/rok

Moc instalacji 3120 W

3120 x 950 / 365 = 8120 W na dobę średnio w roku

Oczywiście dzień latem i dzień zimą zdecydowanie różnią się długością i nasłonecznieniem, więc wynik 19 kWh jest niezłym wynikiem

Pozdrawiam

Andrzej Długosz Eko-Anwa