Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Rezystancja izolacji DC

Pytanie jest takie. W jaki sposób określana jest przed startem falownika Fronius rezystancja izolacji po stronie DC? Czy jest to pomiar bezpośredni  rezystancji izolacji, czy pośredni wyznaczany np z różnic napięć na biegunach itp?

Dzień dobry,

jeśli dobrze kojarzę, do pomiaru rezystancji izolacji używany jest mostek Wheatstone'a. Pomiary nie są super dokładne, ale ważne jest poznanie rzędu wielkości a nie szczegółowej wartości (zwłaszcza, że może się ona zmieniać np. w zależności od warunków atmosferycznych).

Przykładowo: kilkaset kOhm lub pojedyncze MOhm powinny być sygnałem ostrzegawczym, że coś z instalacją po stronie DC jest nie tak. Dziesiątki MOhm sugerują brak takiego problemu.

Pomiar napięć na biegunach względem zacisku PE przydaje się przy określaniu, gdzie należy szukać problemu. Polecam wpis na forum:
https://www.forum-fronius.pl/forum/?view=thread&id=6
W prawidłowo wykonanej instalacji między biegunem dodatnim (lub ujemnym) a zaciskiem PE nie powinno występować napięcie!

Serdecznie pozdrawiam,
Maciej Piliński

Witam.

Tak się teraz ciężko zastanawiam, czy nie robię błędu, ale ja wykonuję pomiar rezystancji izolacji samych przewodów solarnych po ich ułożeniu przy rozpiętym obwodzie DC.

Do pomiaru wykorzystuję dedykowany miernik (Metrel PVtest lub miernik rezystancji izolacji) z napięciem probierczym ustawionym na 1000V.

Pytanie taki pomiar jest prawidłowy, czy nie?

 

Mam miernik Metrela i w instrukcji jest napisane że wykonujesz pomiar po stronie dc + - i pe. String oczywiście połączony ( wszystkie panele spiete ) ale odłączony od falownika za pomocą rozłacznika.

Jakub Widuchowski has reacted to this post.
Jakub Widuchowski
Cytat z solekopv data 11 maja 2018, 10:52

Witam.

Tak się teraz ciężko zastanawiam, czy nie robię błędu, ale ja wykonuję pomiar rezystancji izolacji samych przewodów solarnych po ich ułożeniu przy rozpiętym obwodzie DC.

Do pomiaru wykorzystuję dedykowany miernik (Metrel PVtest lub miernik rezystancji izolacji) z napięciem probierczym ustawionym na 1000V.

Pytanie taki pomiar jest prawidłowy, czy nie?

Witamy,

generalnie nie popełnia Pan błędu: mierzy Pan po prostu rezystancję izolacji samych przewodów łączących. To też ważny pomiar, ale nie odpowiada na pytanie, czy w całym łańcuchu wszystko jest w porządku.

Dlatego pomiar rezystancji izolacji powinno wykonywać się na całym połączonym łańcuchu modułów: prawidłowy = wysoki wynik rezystancji wskazuje, że nie zostały uszkodzone same moduły, kable czy też wtyczki je łączące.

Ważne: przed wykonaniem jakiegokolwiek pomiaru należy bezwzględnie zapoznać się z instrukcją obsługi danego miernika!

Przykładowo, dla miernika Seaward PV200, instrukcja wyraźnie wskazuje, że pomiar Riso musi odbywać się bez napięcia na zaciskach pomiarowych (przy napięciu >30V zostanie wyświetlona wartość napięcia, może też dojść do spalenia bezpieczników w mierniku). A zatem pomiar powinno wykonać się ... w nocy.

Pomiar rezystancji izolacji co rano (przed wschodem Słońca) wykonuje falownik Fronius'a. Wartość zmierzonej rezystancji izolacji można odczytać w menu INFO --> wartości pomiarowe --> PViso. Odczytana wartość może różnić się w zależności od warunków pogodowych, ale generalnie nie powinna być mniejsza niż kilka MΩ. Przy wartości poniżej 600kΩ falownik nie załączy się i zgłosi kod błędu 475 (więcej na ten temat tutaj: https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/kod-475-zbyt-niska-rezystacja-izolacji-dc/).

Serdecznie pozdrawiamy,
Dział Wsparcia Technicznego

 

Jakub Widuchowski has reacted to this post.
Jakub Widuchowski
Pomóż nam pomóc sobie!

Pytanie czy pomiar PViso odbywa się ciągle tzn jeżeli np.: ogniwa nie mają odpowiedniego nasłonecznienia i falownik wskazuje, że za mała moc PV, to wartość PViso powinna być widoczna czy też może pojawić się komunika n/a. Jak ogniwa zaczynają pracować wtedy pojawia się wartość PViso rzędu kilkudziesięciu MOhm.

pomiar jest robiony przed uruchomieniem produkcji

Czy jeżeli ogniwa są przykryte cienką warstwa śniegu i wytwarzaja napiecie rzędu PV1 = 258V i PV2 = 301V to falownik, ponieważ przekroczone zostały napięcia progu włączania, powinien sprawdzić PViso ? Mój pokazuje PViso=n/a  i komunikat, że za mała moc aby wytwarzać  energie. Czy jest to normalne?