Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Podłączenie drugiego falownika do instalacji

PreviousPage 2 of 5Next

Witam.

Jeżeli sam zakładałeś konto i przypisałeś do niego instalację powinieneś mieć uprawnienia właściciela a to już dużo.

Co do gwarancji, w projektach gminnych może wystąpić sytuacja, że gwarancje są nawet dłuższe niż 5 czy 7lat i na dodatek dostarczane w formie papierowej do urzędu. Falownik powinien być w takiej sytuacji zarejestrowany ale wybór gwarancji wyświetla jako niepełny ze względu na przedłużenie jej poza systemem. Ktoś mógł czegoś nie dopilnować i tak zostało. Nie wiem jak dawno temu powstała ta konkretna instalacja i czy w świetle przepisów jesteś jej właścicielem. Standardowo przez okres 5lat właścicielem jest gmina, powiat czy kto tam był beneficjentem dotacji i nie powinieneś nic w tej instalacji zmieniać.

Po upływie tego okresu instalacja przechodzi na twoją własność i możesz nią dowolnie dysponować. Gmina powinna Ci również przekazać komplet dokumentów.

Pozdrawiam.

W takim razie postaram się dowiedzieć w gminie.

Dzięki za pomoc udało mi się zrobić dokładnie tak jak było w sugestiach, połączyłem sobie kablem, wszystko ustawione i w SW pojawił się drugi falownik.

Witam,

Nie znalazłem nigdzie podobnego wątku a dużo różnych opini w internecie krąży więc chciałem zapytać o taka sytuację;

Mam obecnie na jednej fazie Fronius primo 3.0, niebawem z projektu gminnego mam mieć założoną kolejną instalację 3k, problem w tym (a może to nie jest problem) że gmina ogłosiła przetarg i wymaganiach SIWZ są falowniki 3 fazowe.

Wiem że dwa froniusy można z sobą połączyć i będzie wszystko ok, ale czy możliwe jest połączenie mojego jednofazowego Primo 3.0 z innym nie wiadomo jeszcze jakim falownikiem 3 fazowym - oczywiście w jednej instalacji domowej?

Czy są jakieś wymagania które muszą być spełnione co do komunikacji falowników różnych firm? Czy można je tak po prostu łączyć do jednej fazy?

Z takim miksem jednofazowy i trójfazowy raczej nie będzie problemu z działaniem w obrębie instalacji domu jeśli prawidłowo będą skonfigurowane.

Może być inny problem, przekraczasz moc max 3,68kW dla jednej fazy czyli tak jak w twoim wypadku jednofazowy 3kW plus 1kW moc przypadająca na jedną fazę z trójfazowego 3kW da powyżej tych 3,68. Jak się do tego odniesie rejon enrgetyczny, czy pozwoli na to...?

to ograniczenie tyczy się do instalacji jednofazowej, dla instalacji 3f ograniczeniem jest tylko umowa na moc przyłączeniową ( pomijam przekrój WLZ ), a falowniki będą podłączone równolegle... jedyne co , to mogą podbijać nadmiernie napięcie przy małej autokonsumpcji

Krzysztof Boryczka has reacted to this post.
Krzysztof Boryczka

Moc przyłączeniowa jest póki co 7kW, więc nie powinno być problemu. Przekroje AC przy falowniku są 4 mm więc chyba też ok?. Ograniczenie 3,68 chyba dotyczy się raczej asymetrii na jednej fazie, a w takim układzie asymetria nie przekroczy 3kW (jak dobrze to interpretuję)?. Moje wątpliwości dotyczą głównie sytuacji czy dwa falowniki na jednej fazie nie będą w razie zaniku napięcia "oszukiwać" się nawzajem i nie będą dalej podawać prądu do sieci ? Czy jednak obydwa się wyłączą ? (tak powinny się przynajmniej zachować). Czy takie zachowanie falowników wymaga jakieś specjalnej konfiguracji czy ich wewnętrzne zabezpieczenia powinny to zagwarantować?

Przyznam, ze musialbys miec naprawde duze falowniki zeby przy zaniku pradu daly rade sie oszukac. Pomysl, ze do twoich kabelkow zasilajacych AC masz podpieta jeszcze cala okolice. Obstawiam, ze nie podniesiesz napiecia chocby o 1V.

Rozumiem i dziękuję za info.

Witam. Mam zainstalowane Falowniki Fronius  6 kW i 3 kW.  Pytanko ... Czy ma znaczenie który Falownik jest jako Master?

6 kW ma dwa stringi ( DC-1 - 3410W, i  DC-2 - 3100 ) natomiast 3kW ma jeden string ( DC-1 - 3300W)

Nie kojarzę aby miało to znaczenie, rozumiem że oba falowniki mają karty datamenger. Jak któryś był pietwszy to niech tak zostanie.

PreviousPage 2 of 5Next