Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Podłączenie drugiego falownika do instalacji

Page 1 of 5Next

Witam

Mam monitorowaną instalację od dwóch lat przez solarweb. Teraz rozbudowałem ją o kolejne panele i drugi falownik. Bardzo proszę o informację w jaki sposób dodać nowy falownik do instalacji PV. Próbowałem przez kreator uruchomienia pierwszego falownika, ale po przejściu kolejnych kroków, wpisując dane z pierwszego uruchomienia, tuż przed krokiem, w którym można dodać nowe źródło danych, kreator zatrzymał się z komunikatem coś w rodzaju, że instalacja została już dodana do sieci. Próbowałem również dodać nowe źródło danych wprost w ustawieniach solarweb, wpisując ID Datalogger, ale nie wyświetla się połączenie i nie dodaje się drugi falownik. Oba falowniki zostały zarejestrowane.

Pozdrawiam - Janusz

Witam,

monitorowanie drugiego falownika w jednej instalacji można zrealizować na kilka sposobów. Poniżej pokrótce przedstawimy zasady ich łączenia i dodawania do portalu Solar.web. Szczegółowe informacje na temat monitorowania można uzyskać w naszych webinariach: Podłączenie Datamanager'a do Internetu oraz Zaawansowane funkcje Datamanager'a.

Sposób 1 - drugi falownik w wersji 'Light' (tj. bez Datamanager'a)

Właśnie dla takich instalacji oferowane są falowniki w wersji 'Light', tj. pozbawione karty Datamanager.
Falowniki należy połączyć ze sobą przewodem "Ethernet", czyli skrętką czteroparową zakończoną wtykami RJ45. Dobrze, aby kabel był ekranowany. Wykorzystujemy do połączenia gniazda DATCOM umieszczone na spodzie falownika, na wysokości wyświetlacza. W ten sposób realizujemy komunikację w standardzie Solar.Net (RS422). Łączymy wyjście (OUT) jednego falownika z wejściem (IN) kolejnego, tworząc połączenie "w łańcuch". W wolne gniazda w pierwszym i ostatnim falowniku umieszczamy terminatory (są one dostarczane w falownikach 'wlan/web').

WAŻNE: w jednym z falowników należy zmienić jego numer w  menu Ustawienia -> DATCOM -> numer falownika. Nie ma znaczenia, jaki to będzie numer, ale numery obu falowników muszą się różnić.

Przy takim połączeniu Datamanager automatycznie wykryje drugi falownik i rozpocznie przesyłanie jego danych na portal Solar.web.

Połączenie falowników 'wlan/web' oraz 'light'

Sposób 2 - oba falownik w wersji 'wlan/web'; jeden Datamanager nieaktywny

W sytuacji, gdy oba falowniki mamy w wersji 'wlan/web' mamy dwie możliwości. Pierwszą z nich jest deaktywacja jednej z kart.

Wprowadzamy jedną kartę w tryb "SLAVE" - przełącznikiem znajdującym się na karcie Datamanager'a. Diody na tej karcie powinny zgasnąć. Wykonujemy wszystkie kroki opisane jako Sposób 1. Alternatywnie, można też tę kartę zdemontować.

Sposób 3 - oba falownik w wersji 'wlan/web'; oba przesyłają dane niezależnie

Czasami falowniki mogą być zainstalowane w jednym budynku, ale odległość między nimi jest na tyle duża, że układanie przewodu komunikacji DATCOM między nimi jest nieopłacalne. Można zastosować dwie niezależne karty Datamanagera i przesyłać dane do jednej instalacji.

Dwa falowniki z Datamanagerem

Każdy z falowników konfigurujemy indywidualnie. Mogą być one podłączone do tego samego routera, ale nie ma takiego obowiązku. Po dokonaniu poprawnej konfiguracji, w ustawieniach na portalu Solar.web wskazujemy wszystkie Datamanagery w tej instalacji w opcji USTAWIENIA -> KOMPONENTY -> Źródła danych (dawniej: Ustawienia -> Źródła danych).

Powodzenia!
Dział Wsparcia Technicznego
Fronius Polska

Andrzej Długosz and Paweł Michałek have reacted to this post.
Andrzej DługoszPaweł Michałek
Produkujemy falowniki od 1992 roku!

Dzień dobry,

W sumie ten wątek jest chyba najlepszym miejscem do zadania tego pytania.

Posiadam identyczną sytuację jak Janusz, zamierzam dołożyć drugi falownik symo 6kW (dodatkowe lekko przewymiarowany) obecnie mam 3kW.
Folownik będzie podłączony do dwóch stringów i tutaj moje pytanie, jak to się ma do sytuacji, w której mój pierwszy falownik jest połączony ze standardowym licznikiem prądu, który jest wpięty w wejście S0.

Dzięki temu na wykresach w solar web mam fajnie widoczne zużycie i produkcję energii.

Jak to będzie wyglądać gdy dołożę drugi falownik i połączę je kabelkiem? Czy to jest najbardziej optymalne rozwiązanie w tej sytuacji i czy najlepiej kupić wersję light?

Czy wykresy będą się sumować czy będą osobne?

I jeszcze tylko techniczne pytanie przy tej okazji czy falownik może znajdować się nad drugim falownikiem? W instrukcji nie jest to chyba opisane, ale jest informacja, że wydmuchiwane powietrze może osiągnąć temperaturę rzędu 70 stopni Celsjusza, a jest ono kierowane w górę.

Cytat z Sebastian data 24 maja 2020, 11:30

Jak to będzie wyglądać gdy dołożę drugi falownik i połączę je kabelkiem? Czy to jest najbardziej optymalne rozwiązanie w tej sytuacji i czy najlepiej kupić wersję light?

Witam.

Tak, to jest najlepsze rozwiązanie. Aby bilans był poprawnie pokazywany należy zasilanie AC drugiego falownika wpiąć również przed licznikiem.

 

Cytat z Sebastian data 24 maja 2020, 11:30

Czy wykresy będą się sumować czy będą osobne?

Na głównej stronie  będzie wszystko zsumowane. Szczegółowe dane będą podawane po zaznaczeniu odpowiednich kanałów.

 

Cytat z Sebastian data 24 maja 2020, 11:30

I jeszcze tylko techniczne pytanie przy tej okazji czy falownik może znajdować się nad drugim falownikiem?

Z zachowaniem odpowiedniej odległości można tak zamontować falowniki. Chociaż ja osobiście nigdy tego nie robiłem.

Pozdrawiam.

Sebastian has reacted to this post.
Sebastian

Dziękuję za poprzednią odpowiedź, jeszcze chciałem dopytać o samą konfigurację.

Czy trzeba dla drugiego falownika uruchamiać jakiś kreator i przechodzić procedurę inicjalizacji sieci itd. tak jak to było z pierwszym falownikiem, czy wystarczy spiąć je kablem, przełączyć kartę w SLAVE, zmienić ewentualnie ten numer falownika i tyle?

Pozdrawiam

Witam.

W drugim falowniku przed uruchomieniem należy przestawić DM na slave'a, ustawić język, TAKĄ SAMĄ NORMĘ  KRAJOWĄ, datę i godzinę. W trakcie pierwszej konfiguracji powinien wyświetlić opcję zmiany nr DATCOM - jeżeli tego nie zrobi, należy wejść w ustawienia i zmienić nr na np: 02. Dopiero po dokonaniu tych ustawień można spiąć falowniki ze sobą kablem - najlepiej w tym celu oba wyłączyć (zarówno AC jak i DC). Jeżeli wszystko zostanie wykonane prawidłowo i w odpowiedniej kolejności na koncie SW powinien się w zakładce ustawienia>komponenty pojawić nowy falownik. Teraz należy ustawić odpowiednią moc paneli jakie są podłączone na poszczególne MPPT. Na koniec nowy falownik należy zarejestrować i przedłużyć mu gwarancję.

Pozdrawiam.

Dziękuje za kolejne uwagi.

A jeżeli oba falowniki są wyposażone w DM to podłączenie ich osobno dodając dwa DM do solar.web posiada jakieś minusy w stosunku do podłączenia po kablu? Czy wtedy również ma znaczenie zmiana DATACOM?

Czy masz na myśli ustawienie tych mocy MPPT w solar.web w zakładce komponenty->falowniki czy w panelu sterowania falownika?

I jeszcze pytanie odnośnie rejestracji i gwarancji. Próbowałem zarejestrować mój pierwszy falownik już jakiś czas temu w solar.web, ale mam niepełną rejestrację ponieważ to był projekt unijny i nie mam pojęcia kto dokładnie był instalatorem (nie otrzymałem żadnych dokumentów), więc nie bardzo wiem co mam tam wprowadzić? Namiar na gminę? 😀

Pozdrawiam

 

Cytat z Sebastian data 5 czerwca 2020, 19:37

A jeżeli oba falowniki są wyposażone w DM to podłączenie ich osobno dodając dwa DM do solar.web posiada jakieś minusy w stosunku do podłączenia po kablu? Czy wtedy również ma znaczenie zmiana DATACOM?

Można wtedy wykorzystać portal do scalenia instalacji.

Minusy to:

  • Trzeba konfigurować drugi DM, to zajmuje więcej czasu
  • I tak musisz dodać dodatkowe źródło danych na portalu
  • Każdy falownik indywidualnie synchronizuje się z siecią zasilającą co może prowadzić do błędów zbyt wysokiego napięcia

Wtedy nie trzeba ustawiać nr DATCOM

Cytat z Sebastian data 5 czerwca 2020, 19:37

Czy masz na myśli ustawienie tych mocy MPPT w solar.web w zakładce komponenty->falowniki czy w panelu sterowania falownika?

Solarweb>ustawienia>komponenty>falownik> DC1 i DC2. Ma to znaczenie dla prawidłowych statystyk i diagnostyki.

 

Cytat z Sebastian data 5 czerwca 2020, 19:37

I jeszcze pytanie odnośnie rejestracji i gwarancji. Próbowałem zarejestrować mój pierwszy falownik już jakiś czas temu w solar.web, ale mam niepełną rejestrację ponieważ to był projekt unijny i nie mam pojęcia kto dokładnie był instalatorem (nie otrzymałem żadnych dokumentów), więc nie bardzo wiem co mam tam wprowadzić? Namiar na gminę? ?

Prawdopodobnie w gminie mają dokumenty. Jednak nie jest to 100% pewne, spotkałem się z sytuacją gdzie falowniki nie były nawet zarejestrowane i nie miały przedłużonej gwarancji. Wykonawca oczywiście już zakończył działalność 🙂

Nasuwa mi się też pytanie kto zakładał konto i jakie masz uprawnienia na solarweb (właściciel, nadzorca, gość?)

Pozdrawiam.

Cytat z Sebastian data 5 czerwca 2020, 19:37

I jeszcze pytanie odnośnie rejestracji i gwarancji. Próbowałem zarejestrować mój pierwszy falownik już jakiś czas temu w solar.web, ale mam niepełną rejestrację ponieważ to był projekt unijny i nie mam pojęcia kto dokładnie był instalatorem (nie otrzymałem żadnych dokumentów), więc nie bardzo wiem co mam tam wprowadzić? Namiar na gminę?

Przejedź się / zadzwoń do gminy i próbuj uzyskać takowa informację, papiery to powinieneś jakieś otrzymać od gminy że brałeś udział w projekcie unijnym. Szkoda że nie wziąłeś żadnych namiarów na firmę montującą jak to robili.

Jak nie uzyskasz konkretnych danych firmy, to właściwie spróbuj swoje dane podać jako właściciela/instalatora, ale proponuję zadać zapytanie na infolinii froniusa aby się do tego odnieśli, może tutaj na forum odpowiedzą... Nie powinno mieć to realnego wpływu na gwarancję jak nic nie zostało uwalone podczas montażu, w razie co opiszesz sytuację.

Tak jak wyżej pytał solekopv jaki masz profil na solarweb?

Dziękuję za informacje.

Tak naprawdę to był projekt unijny, dodatkowo firma, która wygrała przetarg, sama wynajęła sobie podwykonawców do instalacji, także taka to była forma montażu.

Na samo koniec usłyszałem to jest falownik, tutaj pan przekręca i działa.

Tak naprawdę sam ogarnąłem konfigurację, integrację z WIFI oraz podłączenie do solarweb, więc wydaje mi się, że skoro ja to zakładałem to powinienem mieć pełen profil dostępu, ale niestety samej firmy montującej nie znam.

Oczywiście tak jak sugerujecie mogę spróbować się tego dowiedzieć.

Page 1 of 5Next