Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Dlaczego falownik produkuje mniej, niż jego moc?

Page 1 of 6Next

mam pytanie odnośnie mojej instalacji fotowoltaicznej. panele mają moc 8,06 kWp. inwerter 7 kW. natomiast max ile produkuje instalacja to tylko 6,69 kW. więcej nigdy nie osiąga. co może być przyczyną?

Witam,

Pierwszą przyczyna może być wybrana norma DE-2  ( falownik oprócz mocy czynnej produkuje także moc bierną dlatego może produkować mniej) prosiłbym o sprawdzenie tego.

 

Można to sprawdzić w manu info. Jeżeli jest ustawiona norma DE-2 należy ją zamienić na  DE-1 lub International 50 Hz.

Dzień dobry,

podepnę się do tematu. Przepraszam za byc może proste pytanie, w jaki sposób mogę sprawdzić/wyliczyć czy moja instalacja pracuje na 100% mocy? Falownik Fronius 4.0, panele 12x0,26=3,12 kW.

Jestem zarejestrowany na SolarWeb, aktualizacja oprogramowania + DataManager 6 lipca

dziękuję

Jacek

 

Witam

Aby sprawdzić wydajność / sprawność instalacji wystarczy odwiedzić na Solar.web zakładkę Produkcja i porównać to z mocą instalacji PV.

Falownik Fronius 4.0 oraz panele 12x0,26=3,12 kW - ta konfiguracja sama w sobie jest już niepoprawna ze względu na brak przewymiarowania mocy modułów PV nad falownikiem. W tym przypadku można pokusić się o stwierdzenie iż można podłączyć nawet 18 moduów i wtedy będziemy mówić o pełnej wydajności instalacji

Pozdrawiam

Andrzej Długosz Eko-Anwa

Przepraszam za głupie pytanie, ale jak mam to obliczyc? Przykładowo w sierpniu największa produkcja w dnu wyniosła 19 kWh.

Jak obliczyć czy w tym danym dniu instalacja pracowała na 100%? Czy oblicza się to w stosunku rocznym?

Witam

Wartość 19 kWh jest tylko wynikiem ilości nasłonecznienia w danym dniu.

Rozważając czysto teoretycznie przy założeniu maksymalnego nasłonecznienia dziennego 950 W/m2/rok modułu w Polsce to w tym wypadku wynik wyglądał by następująco:

Nasłonecznienie 950 W/m2/rok

Moc instalacji 3120 W

3120 x 950 / 365 = 8120 W na dobę średnio w roku

Oczywiście dzień latem i dzień zimą zdecydowanie różnią się długością i nasłonecznieniem, więc wynik 19 kWh jest niezłym wynikiem

Pozdrawiam

Andrzej Długosz Eko-Anwa

 

 

Jak tą normę zmienić

 

Witam,

Odkopię temat co by nie zakładać nowego.

W poniedziałek mam mieć instalowane panele - pierwotnie 24 panele po 325Wp przy falowniku FS 7.0.

Ale okazało się, że układ moich krokwi nie pozwoli na moją wizję umiejscowienia - i wyszła zmiana tak, że zmieszczą się dodatkowe 2 panele.

Nie ruszam wielkości falownika, a moc paneli idzie w górę z 7800Wp do 8450Wp - kierunek dachu 6st. odchylenia od południa, kąt nachylenia 35 st. nic mnie nie zacienia - dach czarny.

Czy w takim układzie gogatkowe 650Wp wyprodukuje mi ~650kWh w roku więcej??

I pytanie dodatkowe - poddasze mam nieużytkowe - i nie ociepliłem połaci dachowych tylko strop - ponoć po zamontowaniu paneli (41,6m2 do 100m2 całości) można liczyć na niższą temperaturę na poddaszu - ktoś ma jakieś obserwacje?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Witam Panie Mateuszu,

 

Teoretycznie tak powinno się stać ( upraszczając sytuację maksymalnie nie biorąc pod uwagę wszystkich zmiennych)  Pana instalacja powinna wyprodukować więcej w ciągu roku.

Co do drugiego pytania to pytanie do kolegów instalatorów oraz do aktualnych posiadaczy instalacji.

 

Pozdrawiam
TSN

mam instalację 5200(panele qcells duo325) z falownikiem 5.0 zarejestrowana w solarweb

w dniu dzisiejszym nasłonecznienie było rewelacyjne, cały dzień. (24,45kWh)

(godz. 12.06 )max jaki pokazywał falownik w ciągu dnia to 3996w. (dlaczego tak mało? jaki max powinien osiągnąć w takim razie? jak sprawdzić czy działa na 100%?)

Drugiego dnia pracy 20 stycznia pokazał 4226 - tylko raz przekroczył granice 4.

o godzinie 16.00 (zacienienie na kilku panelach widoczne na zdjęciu, 3 od dołu mają optymizatory, w tym rzędzie(z lewej) falownik w tym czasie pokazywał 1129w.

czy brak optymalizatora(w panelu najwyżej) wpływa na prace całego systemu? czy z racji że są "duo" to w tej sytuacji, przy braku optymalizatora, działa druga część panela w pełnej sprawności?

Próbowałem zmienić normę ale niestety nie wiem gdzie się to robi (przejrzałem cały inwerter: log wykresy ustawienia - ale nie wiem gdzie)

proszę o odpowiedzi, w miarę możliwości na wszystkie pytania?

Dodane pliki:
  • DSC_1693.JPG
  • DSC_1694.JPG
  • DSC_1696.JPG
Page 1 of 6Next