Artykuły

Artykuły

Poniżej znajdą Państwo linki do różnych zagadnień, które są często poruszane przez Instalatorów. W tym również sekcja „Frequently Asked Questions”, czyli o co najczęściej jesteśmy pytani?

NA POCZĄTEK: PODSTAWY

SOLAR.WEB, MONITOROWANIE INSTALACJI, KOMUNIKACJA

 • Interfejs SunSpec Modbus dla falowników Fronius

  Karta katalogowa, opis techniczny i rejestry Modbus są oczywiście dostępne na oficjalnej stronie Fronius. Tutaj w trzech prostych krokach podpowiadamy, jak prawidłowo skonfigurować komunikację w standardzie Modbus TCP

ZARZĄDZANIE PRODUKOWANĄ ENERGIĄ

 • Jak ograniczyć wypływ energii do sieci?

  Co robić w sytuacji, gdy instalacje fotowoltaiczne, które uzyskały dofinansowanie nie mogą oddawać energii do sieci elektroenergetycznej? Można korzystać z dobrodziejstw elektrowni słonecznej, ale pod warunkiem wykorzystania produkowanej energii wyłącznie na potrzeby własne. Jak zatem zrealizować ograniczenie wypływu energii do sieci korzystając z falowników Fronius? Co należy zrobić, aby ograniczyć wypływ energii do sieci do zera? Lub wręcz ustawić minimalny pobór energii? Czy można użyć licznika S0? Jak zachowa się Datamanager, gdy straci połączenie z licznikiem Fronius Smart Meter? Jak zachowają się falowniki, gdy stracą łączność z Datamanagerem? Dokumentacja, certyfikaty, prezentacja.

PORADY DLA PROJEKTANTÓW

 • Monitorowanie ochronników przepięciowych

  Artykuł omawia sposób podłączenia ochronników przepięciowych (OVP) do falowników Fronius, ze szczególnym uzwględnieniem monitorowania ich uszkodzenia.

 • Które falowniki Fronius mogą mieć zabudowaną ochronę przepięciową T1 lub T1+T2?

  Odpowiadamy od razu: Fronius SYMO 10.0-3-M do SYMO 20.0-3-M oraz Fronius ECO. A pod linkiem odpowiednia ulotka [wkrótce]

 • Dynamic Peak Manager zamiast optymalizatorów

  Czy optymalizatory są naprawdę konieczne? Technologia Dynamic Peak Manager poprawia w znacznym stopniu efektywność zacienionych modułów PV.

 • Jak Fronius Superflex Design ułatwia projektowanie

  Duży przedział wartości napięć wejściowych oraz duże wartości prądów wejściowych znakomicie ułatwiają projektantom dobór falownika do praktycznie dowolnej konfiguracji modułów PV

 • Różnica między wersją ‚Light’ a ‚wlan/web’

  Odpowiadamy od razu: wersja ‚Wlan/web’ ma zainstalowaną kartę Datamanager’a, która umożliwia monitorowanie falownika na stronie Solar.web. Wersja ‚light’ nie zawiera tej karty.
  Z wersji ‚Wlan/web’ można monitorować inne falowniki, które są w wersję ‚light’ i znajdują się w zasięgu połączenie magistralą DATCOM (RS-422). Więcej na ten temat w naszych webinariach.

 • Różnica między wersją ‚-M’ a ‚-S’

  Odpowiadamy od razu: wersje te różnią się ilością urządzeń MPPT. W przypadku ‚-S’ (jak ‚Singiel’) mamy jedno urządzenie MPPT, i takim falownikiem jest przykładowo Fronius SYMO 3.0-3-S.
  Dla końcówki ‚-M’ (jak ‚Małżonkowie’) urządzeń MPPT mamy dwa, przykładowo: Fronius SYMO 5.0-3-M.

 • Dlaczego chłodzenie aktywne w falownikach jest lepsze?

  Współczesne falowniki fotowoltaiczne osiągają coraz wyższe sprawności, nadal jednak – w wyniku strat związanych z działaniem układów elektronicznych – wydzielają one duże ilości ciepła i dlatego wymagają intensywnego chłodzenia. Niniejszy artykuł odpowiada na pytanie dlaczego chłodzenie wymuszone (aktywne) ma więcej zalet, niż chłodzenie pasywne.

 • Prawdy i mity o optymalizacji

  Czy optymalizator naprawdę mogą stanowić rozwiązanie wszelkich problemów na instalacji? W jaki sposób eliminują wpływ zacienieniu? Czy zacieniona instalacja z optymalizatorami może wytworzyć 25% energii więcej? O faktach i mitach z związanych z optymalizacją mogą Państwo przeczytać w tym artykule.

 • Najczęściej popełniane błędy w projektach PV

  Krótki artykuł traktujący o błędach w projektach PV

 • Jak prosto sterować mocą bierną i czynną w falownikach

  ostatnie propozycje zmian w IRiESD mogą wprowadzić wymaganie dotyczące sterowania mocą bierną i czynną w falownikach. Jak to prosto zrobić z Froniusem?

INSTALACJA / SERWIS / NAPRAWY

 • Jak zgłaszać sprawy serwisowe?

  Procedura postępowania serwisowego.
  Aby szybko i skutecznie zgłosić awarię lub nieprawidłowe działanie instalacji fotowoltaicznej, konieczne jest przekazanie podstawowych informacji, w tym numer seryjny falownika. Zgłoszenia powinien zawsze dokonywać instalator, ponieważ – jako osoba wykwalifikowana – jest w stanie dokonać oceny wszystkich elementów instalacji oraz wykonać odpowiednie pomiary.

PO GODZINACH

 • Jak połączyć falowniki Fronius do inteligentnego budynku Fibaro

  Szczegółowy opis integracji systemu inteligentnego budynku bazującego na rozwiązaniu Fibaro, a konkretnie Fibaro Home Center 2, z falownikami firmy Fronius. Łącznie z przykładowym kodem Lua, tylko dla zalogowanych użytkowników Forum!

 • Porównanie technologii i standardów w automatyce budynkowej

  Krótki artykuł o tym, jakie standardy techniczne wykorzystywane są w instalacjach automatyki budynkowej.

 • Co każdy instalator o złączach MC4 wiedzieć powinien…

  Często spotykamy się z problemami na instalacjach wynikającymi ze stosowania materiałów kiepskiej jakości. Niedocenianym pod względem znaczenia komponentem są różnego rodzaju złącza, w tym złącza MC4 służące do łączenia modułów w łańcuchy. Jak ważny jednak jest to element można przeczytać w artykule Pani Alicji Miłosz.

 • Topologia magistrali EIB/KNX

  Dla tych instalatorów, którzy rozmyślają o inteligentnych budynkach: topologia magistrali EB/KNX

 • Słownik instalatora PV

  podpowiadamy, jakiego słownictwa powinni używać instalatorzy, aby nie zostali opacznie zrozumiani

 • Dobra książka o fotowoltaice

  Książka dedykowana jest świadomym inwestorom, monterom i handlowcom, którzy zamierzają rozpocząć swoją przygodę z fotowoltaiką lub już są na początku tej drogi. Poszczególne rozdziały prowadzą czytelnika od doboru optymalnych modułów fotowoltaicznych, przez dobór falownika aż do konfiguracji całej instalacji tak, aby działała ona możliwie najefektywniej. W książce przedstawiono szereg najczęściej popełnianych błędów instalacyjnych, ale i rad, których należy się trzymać, aby planowana instalacja działała poprawnie i wydajnie przez długie lata.

 • Podstawy fotowoltaiki w pigułce

  Odpowiadamy na najbardziej podstawowe pytania dotyczące działania instalacji fotowoltaicznej: z czego się składa, co dzieje się z produkowaną energią i czy wogóle jest to inwestycja opłacalna?